Starogard
ZAPISY OD 1 WRZEŚNIA!

ul. Lubichowska 70
83-200 Starogard Gdański

tel. 58 775-09-33
fax 58 775-09-33
tel. 601-346-811   
tel. 607-575-842

Czersk

ul. Kościuszki 16
89-650 Czersk

fax (058) 7425136
tel. 0-601-346-811
email: czersk@cjo.edu.pl

Gdańsk
ul. Grunwaldzka 76/78 p. 211
80-244 Gdańsk
tel. 58 / 345 05 32
kom. 664 535 472
e-mail: biuro@gotowinaeuro.pl

 

Sonda

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
 
”To be or not to be”- Zostać czy wyjechać? PDF Drukuj
Czwartek, 14 Sierpień 2008 00:21
Przez kilka ostatnich lat jest tendencja do szukania lepszych warunków pracy na Zachodzie. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych, którzy uważają, że perspektywy w Polsce są kiepskie, niesatysfakcjonujące. Nie widzą tu szans rozwoju. Według niektórych taki stan nie może trwać wiecznie. Jaki będzie najprawdopodobniej ciąg dalszy? W chwili obecnej zaczyna brakować specjalistów. Skończyło się ulubione stwierdzenie niejednego pracodawcy: …jak Ci się nie podoba to do widzenia….
 
Rafał Szydło po studiach został w kraju, gdyż uważa, że mimo wszystko łatwiej tu jest zdobyć pracę odpowiadającą wykształceniu niż za granicą. Poza tym tutaj jest jego rodzina i przyjaciele oraz... najlepsze jedzenie na świecie!!!!, a tego nie da się zamienić fast foodem. Rafał uważa, że w sytuacji, gdy świat kurczy się do rozmiarów globalnej wioski, a praca i studia za granicą są praktycznie na wyciągnięcie ręki, liczba osób wyjeżdżających z kraju wciąż będzie znaczna. I nie ma nic przeciwko wyjazdom – ale nie na stałe. Sam był w USA 8 razy. Wyjazd na praktykę lub studia to według niego doskonałe doświadczenie, nauka współpracy z osobami innych kultur, poszerzenie horyzontów, nauka samodzielności w odmiennych od Polski warunkach. Twierdzi, że perspektywy na lepsze jutro rysują się w coraz bardziej optymistycznie. Na jego decyzję o pozostaniu w Polsce wpłynęła m.in. świadomość dość dynamicznych zmian, jakie mają miejsce w naszym kraju.
– Jako osoba młoda, niebojąca się wyzwań, stwierdziłem, że warto swoją przyszłość związać z Polską i wykorzystać okres, w jakim przyszło mi funkcjonować. Dzisiejsza Polska pomimo negatywnego wizerunku wśród ludzi młodych daje bardzo wiele możliwości rozwoju własnej osoby. Ludzie aktywni nie powinni mieć problemu z dostępem do licznych szkoleń, programów edukacyjnych podnoszących ich kwalifikacje i zwiększających ich szanse zrobienia zawodowej kariery. Polska dzięki licznym inwestycjom zagranicznym daje możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Recepta na osiągnięcie sukcesu według Rafała to rzetelne podejście do własnego wykształcenia, sprecyzowane oczekiwania co do własnej przyszłości, cierpliwość, zdeterminowanie w dążeniu do postawionego sobie celu i podejście z szacunkiem do nauki oraz pracy. Pozytywną cechą jest również umiejętność słuchania osób bardziej doświadczonych zawodowo.

* co 6 osoba na tym zdjęciu to Polak wyjeżdżający co roku na wakacje do USA w celach zarobkowych

 

Reklama

Reklama